Відповідно до Закону України охорона праці має бути забезпечена роботодавцем кожному зі своїх працівників. Але й працівники не повинні залишатися осторонь. Вони в процесі здійснення трудової діяльності, по-перше, зобов’язані піклуватися не лише про особисту безпеку й здоров’я, а й про безпеку та здоров’я навколишніх людей, по-друге, знати та виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з засобами виробництва і багато іншого. Саме тому потрібно проходити навчання та перевірку знань з охорони праці.
Охорона праці на підприємстві та пов’язані з нею аспекти регулюються:
- Численними національними законодавчо-правовими актами, головними з яких, безумовно, є КЗпП і Закон № 2694 «Про охорону праці»;
- Рекомендаціями та конвенціями МОП з безпеки й гігієни праці, учасницею яких є Україна.
В цей час спеціалізованими медичними послугами в галузі гігієни праці можуть користуватися лише 15% працівників у всьому світі, головним чином у великих компаніях, які оплачують медичне страхування та видають допомогу у разі травм, пов’язаних із роботою.
В умовах глобальної кризи в галузі зайнятості все більше людей шукають роботу в неофіційному секторі, в якому не передбачено жодного страхування і відсутні служби гігієни праці. Багато хто з таких людей нерідко працює в небезпечних умовах і страждає від пов’язаних з роботою хвороб, травм та інвалідностей. У багатьох соціальних групах, у випадках, коли годувальник сім’ї хворіє, страждає вся сім’я, оскільки соціального захисту немає.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в галузі охорони праці підтверджено такі факти:
- Служби гігієни праці, з якими роботодавці консультуються з питання покращення умов роботи й стежать за станом здоров’я працівників, є у складі більшості великих компаній в офіційному секторі, а понад 85% працівників на дрібних підприємствах, у неформальному секторі, у сільському господарстві, а також мігранти в усіх країнах світу не мають доступу до жодної системи гігієни праці.
- На деякі види ризиків, пов’язаних з професійною діяльністю, такі як травми, шум, вплив канцерогенних агентів, зважені в повітрі частинки та ергономічні ризики, припадає значна частина тяжкості хронічних захворювань: 37% всіх випадків болю в спині, 16% втрати слуху, 13 % хронічних обструктивних легеневих захворювань, 11% астми, 8% травм, 9% раку легень, 2% лейкемії та 8% депресії.
- Щороку 12,2 мільйона людей, головним чином у країнах, що розвиваються, помирають від неінфекційних захворювань ще бувши в активному працездатному віці.
- Близько 70% працівників не мають жодного страхування, яке компенсувало б їх у разі професійних захворювань та травм.
- Дослідження показали, що заходи з охорони здоров’я на робочих місцях допомагають скоротити на 27% тривалість перебування у відпустці через хворобу та на 26% витрати компаній на медико-санітарне обслуговування.
Більше про організацію, навчання, інструктажі та загальні питання охорони праці тут.