Конкуренція на ринку газу є ключовою основою для розвитку ринку загалом, отримання нових гравців та учасників. З’являється можливість стабілізувати ринок, запропонувати покупцям велику кількість постачальником, а постачальникам покупців своєї продукції. Нова ринкова та економічна модель ґрунтуються на свободі дій учасників та єдиному механізмі торгового процесу. Є суть у тому, щоб торги проходили у прозорому форматі та в електронному вигляді.
Короткостроковий ринок
Один із найважливіших компонентів діяльності всієї газової системи України. Протягом доби продавці можуть задовольнити запити покупців, щоб створити баланс. Газ є таким товаром, який потрібно постачати вже й зараз, якщо є відповідні запити. Також виділяють середньостроковий та довгостроковий ринок, що дозволяє замовити постачання газу на більш тривалий термін.
Більшість продавців отримують доступ до аукціонної моделі торгів. Це підвищує ліквідність та стабілізує ринок загалом. Тут https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/tsini-na-prirodnij-gaz-v-ukraini-na-auktsionah-tov-ueb/ додатково про це можна прочитати, детально вивчити особливості та показники діяльності ринку газу. Постачальники заздалегідь формують графіки постачання споживачам, тому є можливість гарантувати стабілізацію ринку загалом.
Конкуренція та свобода
Кожен учасник отримує те, що йому потрібно, ґрунтуючись на своїх уподобаннях, вимогах та побажаннях. Він стає незалежним від конкретних людей, які можуть обмежувати для нього постачання газу. Учасники можуть збалансувати власне портфоліо, будь-якої миті купувати необхідну кількість газу на тому чи іншому ринку, взаємодіяти з іншими продавцями.
Баланс ринку виробляється автоматично, цим оператору ГТС немає необхідності додатково витрачати ресурси на балансування. Також завдяки цьому вартість залишається релевантною і немає динамічної зміни, що ще раз робить ринок додатково безпечним та стабільним.
Електронна система торгів
Після реєстрації та акредитації перед учасниками відкривається унікальна система, за допомогою якої вони починають взаємодіяти між собою. Переваг участі у торгах більш ніж достатньо:
- висока ліквідність;
- прозорість угод;
- простота подання заявок;
- конкуренція;
- справедливість між учасниками.
Аукціонна форма є справедливим способом визначити вартість ресурсу, що продається. Переможцем за фактом стане той, хто запропонував найвищу вартість. Між ним і продавцем у визначений термін укладатиметься договір з подальшим постачанням енергетичного ресурсу.
Порядок та управління біржею
Спеціальний комітет біржі є найважливішим органом діяльності контролю всіх угод та його перевірки щодо дотримання внутрішніх правил. Модератори та адміністратори щодня аналізують аукціони та визначають сумнівних учасників. Завдяки такому порядку є можливість стабілізувати стосунки та гарантувати високий рівень безпеки.
Застосування санкцій щодо користувачів не є головним завданням моніторингу. Ключова мета такої діяльності – робота з учасниками для відточування ринку, формування прозорих та вигідних для обох сторін домовленостей.